1599 2008 Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, "Lotsgatan 1925", motiv från Södermalm. Signerad. Bladets mått: 24x32 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 43x50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:29)
1599 2031 Akvarell Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, akvarell, Slussen, Stockholm, 47x60 cm, yttermått inklusive ram: 53x66 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:14)
1599 2014 Akvarell Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Akvarell, 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:57)
1599 2005 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. "Riddarhustorget". Signerad, daterad 1927. Bildmått: 22x36 cm, yttermått inklusive ram: 37x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:42)
1599 2028 Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, numrerad 139/360. Färglitografi, bildmått: 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 47x64 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:54)
1599 2027 Färglitografi Elias Ryberg, "Utsikt mot Fåfängan". Signerad, numrerad 181/360. Färglitografi, bildmått: 51x62 cm, yttermått inklusive ram: 65x75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:51)
1599 2015 Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, numrerad 115/350. Färglitografi, bildmått: 36x52 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:08)
1599 2020 Karta Stockholm, 1885, Silfversparre, med stockholmsvyer av C. Hedelin, yttermått inklusive ram: 60x58 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:25)
1599 2019 Karta Stockholm, Cf Ström, 1861 cm, yttermått inklusive ram: 53x48 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:42)
1599 2017 Karta Stockholm, Gustaf Ljunggren (1879-1967), Sverige. 1861, Handkolorerad, 59x47 cm, yttermått inklusive ram: 63x51
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:31)
1599 2018 Karta Stockholm, Topografiska Corpsen, plankarta, 1861,60x60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:08)
1599 2025 Kopparstick Willem Swidde, efter Dahlberg, "1691". Bildmått: 21x33 cm, yttermått inklusive ram: 30x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:47)
1599 2004 Litografi Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Utsikt mot slottet, Stämpelsignerad. Bildmått: 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:22)
1599 2029 Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Signerad Yson, "Snömoln över Riddarholmen". Olja på duk, 32x38 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:09)
1599 2021 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 50x66 cm, yttermått inklusive ram: 65x80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:07)
1599 2003 Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Stockholm, Utsikt mot Skeppsholmen. Signerad. Olja på duk, 32x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x81 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:43)
1599 2030 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, Strömmen. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 33x41 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:37)
1599 2023 Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, ""Stockholmsvy". Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 45x52 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:04)
1599 2006 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Gamla Stan. Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:38)
1599 2016 Oljemålning Gösta Persson (1927-1992), Sverige. Signerad, daterad -89, Strandvägen. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x93 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:11)
1599 2012 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Kungliga slottet från Operan. Signerad. Olja på pannå, 90x122 cm, yttermått inklusive ram: 98x129 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:02)
1599 2011 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Skeppsholmen. Signerad. Olja på pannå, 60x121, yttermått inklusive ram. 64x125 cm
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:05)
1599 2013 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad. Olja på pannå, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:16)
1599 2010 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Utsikt mot Gamla stan. Signerad. Olja på pannå, 61x90 cm, yttermått inklusive ram: 69x98 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:34)